Bio-mimetyka to nauka która naśladuje struktury, zjawiska i procesy ze świata natury.
 

 

BIOMIMETYZM
(z gr. bios – życie, mimesis – naśladować)

Biomimetyka (lub bionika) została odkryta w połowie XX wieku i uznana za jedną z najważniejszych i najszybciej rozwijających się interdyscyplinarnych dziedzin nauki.

Biomimetyka bada i obserwuje budowę oraz zasady działania natury – organizmów żywych, przyrody, zjawisk naturalnych -  wykorzystuje ich rozwiązania, zachowania i zachodzące w nich procesy przenosząc je na nowoczesne rozwiązania techniczne.

Czyli? Jak najprościej wytłumaczyć pojęcie biomimetyki?

Na pewno miałaś lub masz w szafie kurtkę, albo buty zapinane na „rzepy“. Ten prosty i bardzo funkcjonalny wynalazek to najlepszy i najpopularniejszy przykład biomimetyki - wynalazek, który powstał podczas podpatrywania i analizowania natury. W 1941 roku szwajcarski inżynier Georges de Mestral zafascynowany siłą z jaką rzepy, czyli kwiaty łopianu trzymają się psiego futra postanowił dokładnie przyjrzeć się strukturze haczyków i zbadać możliwości wykorzystania ich w życiu codziennym. Po 10 latach badań „rzepy“ zostały opatentowane i weszły do produkcji pod opatentowaną nazwą „velcro“ powstałą z połączenia francuskich słów „velours“ i „crochet“ (aksamit i haczyk).

Przykładów biomimetyki w codziennym życiu jest coraz więcej, bo natura wciąż podpowiada naukowcom nowe rozwiązania i techniki. W Afryce Południowej wykorzystuje się w eksperymentalnym kompleksie budynków system darmowej wentylacji i chłodzenia oparty na budowie kanałów wentylacyjnych w kopcach termitów, liście lotosu stały się inspiracją do stworzenia hydrofobowych powierzchni po których nawet duże krople wody spływają nie zostawiając wilgotnego śladu za to zbierają zanieczyszczenia z powierzchni. Dzięki tym obserwacjom powstały farby, które działają jak samoczyszcząca się powierzchnia oraz naczynia, które po opróżnieniu nigdy nie są brudne.

Julian Vincent specjalista biomimetyki z Uniwersytetu Bath w Wielkiej Brytanii, uważa, że dziś wykorzystujemy niespełna 10 procent rozwiązań podpatrzonych w przyrodzie – reszty nie jesteśmy w stanie ani „rozgryźć“, ani naśladować.
Naukowcy wciąż nie mogą dojść do tego jak na przykład niewielki chrząszcz ciemnik jest w stanie „wyczuć“ pożar z odległości 50 km...

...ale odkryli jak wykorzystać biomimetykę w kosmetykach!

A co biomimetyka ma wspólnego z kosmetologią?

Zacznijmy od początku...

Jednym z najważniejszych elementów skóry są lipidy, czyli miękki, kremowy łącznik pomiędzy komórkami naskórka. Lipidy tworzą błony biologiczne i powstają w trakcie dojrzewania keratynocytów w warstwie kolczystej i ziarnistej skóry. Razem z tłuszczami, ceramidami i cholesterolem pełnią funkcje cementu łączącego komórki warstwy rogowej. Ów „cement“ zabezpiecza skórę i cały organizm przed możliwością wnikania obcych substancji do wnętrza, stanowi barierę dla wody, decyduje o zatrzymaniu wody w naskórku oraz zapewnia miękkość i elastyczność skóry.

Lipidy produkujemy każdego dnia, ale po 25 roku życia jest ich coraz mniej. Tracimy je poprzez wypłukiwanie z naskórka w trakcie kąpieli, przez złą dietę i używanie niewłaściwych kosmetyków. Brak lipidów powoduje, że skóra traci wodę od wewnątrz, zaś od zewnątrz przez nieszczelny „mur” naskórka łatwiej przedostają się do niej szkodliwe substancje bakterie, grzyby i narażona jest na działanie czynników środowiskowych .

SYNESIS wraz berlińskimi naukowcami stworzyli formułę biomimetyczną będącą idealnym odwzorowaniem naturalnych lipidów produkowanych przez naskórek. Bio-Mimetyk® SYNESIS został odtworzony w warunkach laboratoryjnych z naturalnych i bezpiecznych substancji znanych i wykorzystywanych w kosmetologii.


Bio-Mimetyk® SYNESIS to połączenie najwyższej jakości surowców. Do jego stworzenia wykorzystaliśmy:

  • lecytynę z soi
  • masło shea z orzechów masłosza
  • skwalan z oliwek
  • ceramidy 3 z drożdży


Porównanie składu naturalnych lipidów skóry oraz skład Bio-Mimetyku® SYNESIS
 

Lipidy skóry zawierają:

Trójglicerydy

Kwas tłuszczowy

Cholesterol

Ceramidy

Fosfolipidy

Skwalan
  Bio-Mimetyk SYNESIS zawiera:

Caprylic/Capric Trójglicerydy

Kwas Palmitynowy

Fitosterole

Ceramidy 3

Fosfolipidy

SkwalanKosmetyki biomimetyczne SYNESIS to najnowsza

i zarazem najbardziej naturalna pielęgnacja jaką proponuje nowoczesna kosmetologia.
 

„Od 3 lat zabiegałam o wprowadzenie nowych receptur  biomimetycznych ponieważ jest to nowy  kierunek w kosmetyce - najbardziej naturalny, wręcz fizjologicznie dopasowany do rytmu pracy skóry. To jasna i racjonalna koncepcja, znacznie bardziej naturalna i zdrowsza niż kosmetyka tak zwana ekologiczna, organiczna czy  naturalna. Kosmetyki biomimetyczne są zgodne z rytmem pracy zdrowej skóry i  idealnie nadają się do pielęgnacji skóry z problemami, łuszczycą, atopowym zapaleniem, skłonnościami do alergii i przesuszenia.“

Anna Garbaczewska, założycielka marki SYNESIS

 


/